Logo

Öğrenci Odaklı Temel Sorular

Öğrencilerimizi okul dışındaki hayata hazırlanmaya başladıkça soruları daima artacaktır. En büyüğü ve belki de en hayranlık uyandıranlarından biri, “Şimdi Ne Olacak?” sorusudur. Gerçekte, en önemli şeyler hakkında kendilerini eleştirel ve düşünceli bir şekilde test ederek öğrenebilirler. Her şey doğru soruları sormaktan ibarettir.

Bu makalede Terry Heick, geleceklerini okulun ötesinde inşa etmek için ileriye bakarken öğrenciler için en önemli olanı güzel bir şekilde özetliyor. Sonunda, öz farkındalık hem her soruyu düşünmenin anahtarı hem de dürüstçe cevaplamanın sonucuna varacağız. Terry diyor ki:

"Bir eğitimci olarak, işiniz öğrencileri anlamaya yönlendirmektir, ancak öğrencinin öz farkındalığı ve öz bilgisi bundan önce gelmelidir. Bu sorular bir dizi konuya hitap eder, ancak hepsi bu öğrenci kimliği fikri etrafında döner."

Terry, bunların cevaplanması kolay sorular olmadığını vurguluyor. Onlara yaklaşmak için aşağıda özetlenen bazı harika stratejiler öneriyor.

 • Öğrenciler bir araya gelerek her biri hakkında konuşabilir ve tartışmayı ilerletmek için kendi cevaplarını kaydedebilirler.
 • Bazılarına yanıt vermeyi ve diğerlerini atlamayı seçebilirler.
 • Öğretmen soruları bireysel ihtiyaçlara göre sorar.
 • Soruları yaratıcı yazma yönlendirmeleri olarak kullanın.
 • Soruları takım oyunlarına dahil edin.
 • Öğrencilerden bu tür soruların dikkate alınmasının neden önemli olduğu hakkında konuşmalarını isteyerek varsayımları araştırın.
 • Çizimi, sosyal medyayı, tartışmaları, konsept haritalarını ve daha fazlasını kullanarak yaratıcı yollarla yanıt vermeleri için onları teşvik edin.

 12 Öğrenci Odaklı Temel Soru

Öğrenci odaklı bu güçlü temel soruları paylaşırken, sahip olabilecekleri etkileri düşünün. Bu tür soruların doğası üzerine kafa yormak bir öğrencinin eleştirel düşünme ve problem çözme kapasitesini nasıl şekillendirir? Bu sorular öğrencilere güven veren fikirlere ilham vermek için ne yapabilir? Sorular sizinle aranızdaki boşluğu nasıl kapatır? Kaç tanesi hayatları boyunca defalarca öz farkındalık aracı olarak kullanılabilir? Örneğin;

 • Senin hakkında ne bilmem gerekiyor?
 • Sınıfta başarı senin için ne ifade ediyor?
 • Şimdiye kadar yaptığınız en yaratıcı şey nedir?
 • Teknolojiyi kullanabilmek öğrenmeyi nasıl sağlar?
 • Bir şeyi anlamak ne demektir?
 • En son ne zaman bir problem çözdün?
 • En gurur duyduğun an nedir?
 • Ne hakkında öğrenmek istiyorsun?
 • Hayatta sizin için en önemli olan nedir?
 • Kahramanlarınız veya rol modelleriniz kimler?
 • Kimsenin bilmediği neyde iyisin?
 • Öğretmenler bir öğrenci olarak senin hakkında bazen neyi yanlış anlar?

gibi sorular sorulabilir.

Kaynak: https://wabisabilearning.com/blogs/inquiry/26-student-focused-essential-questions

 

Uzaktan Öğretimde Kalıcı Uygulamalar

Bazı öğrenciler için sanal okul bir nimet olmuştur: Daha az kaygılı hissederler, çalışmak ve düşünmek için daha sessiz zamanları olur ve kendi programlarını tasarlama yetkisine sahip olduklarını hissederler. Çevrimiçi öğrenim, öğrencilerin seslerine yeni yollarla katkıda bulunmalarına olanak sağladı ve önceden ölü zamanı öğrencilerin daha fazla özgürlük ve seçim yapabilecekleri zamana dönüştürerek öğretmenlerin verimliliğini artırdı.

İleriye dönük olarak, daha farklılaştırılmış öğretimi ve artan öğrenci ajansını desteklemek için sanal okul gözlemlerinden nasıl yararlanmayı planladığımı burada bulabilirsiniz.

Günlük Gündemi Yeniden Doldurun

Tahtaya yazılan statik bir günlük gündem yerine, ünite için her günün ders taslağını, ilgili köprüleri, her faaliyetin gerekçesini ve ev ödevini içeren dijital bir gündem oluşturun. Her gün sınıfta gündeme erişme ve bunları takip etme rutinini uygulayın ve öğrencilere o unutmayı önlemek için evde buna bakmalarını hatırlatın "Bekle, bugün ne yaptık?"

Her gün güncellenen canlı bir gündem, kendi kendine öğrenmeyi destekler ve diğer herkesin bitirmesini beklemek yerine, öğrencilerin hazır olduklarında ilerlemelerine olanak tanır. Dahası, sanal bir gündem tüm ünite materyallerine kolay erişim sağladığından, öğrenciler öğrenmelerinin nasıl inşa edildiğini açıkça görebilirler. Ayrıca öğretmenlerin, öğrencileri, boşlukları doldurmalarına yardımcı olmak veya haftalar öncesinden bir dersi tazelemek için önceki materyallere yönlendirmelerine olanak tanır.

Sohbeti Oluşturun

Mentimeter veya Google Dokümanlar gibi araçları kullanarak, hatta çizelge kağıtları ve yazı tahtaları (çocukların sohbete katılmak için hareket etmesi gerekiyorsa bonus), öğrencilerin materyal ve sınıf arkadaşlarıyla sözlü olmayan bir şekilde etkileşime girmesini rutin hale getirin. Öğrencilerden tartışma sırasında veya sonrasında başkalarının fikirlerine yanıt vermelerini, doğrudan eğitimden sonra ders kavramlarını sentezlemelerini veya okuduklarından önemli anları veya güzel dili yansıtmalarını isteyin. Zamanın izin verdiğinden daha fazla öğrenci tartışmaya katkıda bulunmak isterse, sohbet alanını daha sonra geri döneceğiniz fikirleri yakalamak için bir park yeri olarak kullanın.

Yarıda Bölünen Tüm Grup Çalışmaları

Paylaşılan metinlere odaklanan öğrenci odaklı, tam grup tartışması, İngiliz sınıflarında temel bir öğedir. Zoom ara odaları sınıfı ikiye bölme fırsatı sundu; Konuşma hız kazandıkça öğrencilerin birden çok kez konuşmaları için daha fazla alan ve hazırlıklı olmadıklarında saklanacak daha az yer ile tartışmalar daha samimi hale geldi.

Fiziksel sınıflara döndüğünüzde, diğer yarısı tartışmaya katılırken, sınıfın yarısına tamamlaması için sessiz, bağımsız bir görev verin; sonra değiştirin. Belki de tartışmayan bazı öğrencilerin, diğer grubu rahatsız edici bulurlarsa dışarıda sessiz bir yer bulmalarına izin verin veya tartışmasız gruba işlerine odaklanmak için kulaklık kullanma seçeneği sunun, böylece herhangi bir komşu tartışmanın arka planda olmasını sağlayın.

Öğrencilerden Geribildirim Rica Edin

Uzaktan öğrenim, birçok öğretmeni ekranlarındaki o küçük öğrenci karelerinin arkasında neler olup bittiğini öğrenmeye istekli buldu. Çevrimiçi öğrenme bağlamlarında, öğrenme hızı, yöntemler ve ev ödevi yüküne ilişkin öğrenci geri bildirimlerinin daha sık talep edilmesi, hem öğrenmeyi hem de öğrencilerin zihinsel sağlığını desteklemek için kritik öneme sahiptir. Bu geri bildirim anketler, resmi olmayan kontroller ve anketler aracılığıyla toplanabilir. Öğrencilerin sınıflarımızdaki varlığına değer verdiğimiz mesajını, öğrenme bağlamından bağımsız olarak onlara nasıl gittiğini sormaktan daha iyi bir yol olabilir mi?

Hem ünite sırasında hem de sonrasında öğretime rehberlik etmesi için öğrencilerin anket yanıtlarını kullanın. İster sanal ister yüz yüze olun, bu anketler sizin ve öğrencilerin öğrenme dediğimiz bu canlandırıcı ama öngörülemez yolculukta ortak olduğunuzun altını çiziyor.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/enduring-practices-remote-teaching